Skip to main content
 
 
 
 
 
 
1
1

O Przedszkolu

Od września 2019 r. zapraszamy do naszego nowego oddziału, który zlokalizowany jest przy ul. Motarskiego 4 w dzielnicy Łagiewniki. Nowa placówka znajduje się w bliskiej odległości od oddziału przy ul. Por. Wąchały 7. Nasi nowi Podopieczni będą mieli do dyspozycji duży (około 600 m2), nowoczesny budynek z przylegającym pięknym ogrodem. W lokalu znajduje się 5 sal dla dzieci, sala do zajęć dodatkowych, część kuchenna z jadalnią, cześć administracyjna i socjalna oraz kącików dla Rodziców 🙂
Sale przedszkolne wyposażone są w oczyszczacze powietrza, klimatyzatory, ciekawe kąciki tematyczne.

Przedszkole Publiczne „Karmelkowy Zakątek” od października 2015 r. jest placówką publiczną.
Placówka sprawuje opiekę nad Dziećmi w godzinach 7.00 – 17.00, od poniedziałku do piątku, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, trzytygodniowej przerwy remontowej oraz innych dni ustalonych z Rodzicami podczas pierwszego zebrania. Pobyt Dziecka przez 5 godzin dziennie jest bezpłatny, każda kolejna rozpoczęta godzina to 1 zł lub 0,50 zł (w przypadku Rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny). Pobyt dzieci 6-letnich odbywających roczne przygotowanie przedszkolne jest bezpłatny.
Naszym podopiecznym zapewniany bezpieczny, kreatywny i pełen wrażeń pobyt w serdecznej atmosferze 🙂
Aktualnie Przedszkole obejmuje opieką ponad 80 dzieci w wieku od 3 – 6 lat.
Podopieczni placówki podzieleni są na 5 grup: Odkrywcy, Marzyciele,  Zdobywcy, Podróżnicy, Tropiciele.

Badacze

5-latki

 

Wychowawcy:
Joanna Herman
Emilia Czaja
Magdalena Mlostek

Podróznicy

6-latki

 

Wychowawca:
Małgorzata Kołtun

Zdobywcy

3-latki

Wychowawcy:
Aleksandra Juszczak
Lucyna Chmiołek

Pomoc wychowawcy:
Jolanta Skałka

Naukowcy

3-latki

  

Wychowawca:
Izabela Brodzińska

Pomoc wychowawcy:
Beata Bobek

  

Tropiciele

4-latki

  

Wychowawcy:
Sara Ciućko

Pomoc wychowawcy:
Bernadetta Sikora

  

Kadra przedszkola dla wszystkich grup:

Małgorzata Król – Dyrektor do spraw pedagogicznych
Krystyna Mardyła – Pomoc przedszkolna
Beata Filipek – Logopeda
Aneta Niemiec – Logopeda
Agnieszka Branas – Psycholog
Joanna Herman – Pedagog specjalny
Magdalena Warszawska – Terapeuta SI
Artur Skuratowicz – Pedagog specjalny, Terapeuta
Marzena Sapała – Fizjoterapeutka
Barbara Ksepko – Administracja, Prokurent spółki Centrum rodzinki Sp. z o.o.
Agnieszka Podziorna – Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Centrum rodzinki Sp. z o.o.

 

Każda grupa dysponuje osobną salą z wydzielonym zapleczem higieniczno – sanitarnym.
Wszystkie sale wyposażone są w klimatyzację, oczyszczacze powietrza, ergonomiczne meble dostosowane do wieku i potrzeb dzieci, różnorodne zabawki, kąciki tematyczne i co najważniejsze W UŚMIECHNIĘTĄ PANIĄ

Misja Przedszkola

W naszym przedszkolu Dziecko:

  • znajduje możliwość indywidualnego rozwoju,
  • jest twórcą,
  • obcuje ze sztuką,
  • zdobywa wiedzę, umiejętności i doświadczenie poprzez aktywne metody pracy,
  • poznaje świat wszystkimi zmysłami,
  • zna swoje prawa,
  • poznaje humanistyczny system wartości: piękno, prawda, dobro,
  • uczy się przestrzegać przyjętych przez zbiorowość przedszkolną norm i umów,
  • staje się wrażliwsze i przyjaźnie nastawione do świata.

Podstawa programowa

Wiek przedszkolny to bardzo ważny okres w życiu każdego młodego człowieka. Nauczyciel wybiera odpowiednie metody i formy pracy, które są dostosowane do wieku, możliwości, a także zainteresowań dziecka. W „Karmelkowym Zakątku” stosujemy metody czynne:

  • Metodę ćwiczeń – dzieci są pobudzane do naśladownictwa i utrwalania pewnych czynności. Ćwiczenia te wzbogacają ich ruchową sprawność, ale nie tylko. Metoda ćwiczeń wzbogaca wiedzę i umiejętności praktyczne.
  • Metodę zadań stawianych dziecku – metoda oparta na samodzielnej działalności dziecka. Inspirowanie do odkrywania nowych zjawisk, rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków.
  • Metodę kierowania własną działalnością dziecka – w tej metodzie nauczyciel zobowiązany jest do inspirowania dziecka oraz zachęcania go do samodzielnej działalności, samorozwoju.
  • Metodę samodzielnych doświadczeń – nauczyciele stwarzają warunki do spontanicznych zachowań, postępowań oraz zabawy. Dzieci uczą się nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

Według M. Kwiatkowskiej najlepsze wyniki osiągają metody czynne wykorzystywane wraz z połączeniem metod słownych i percepcyjnych. W związku z tym w naszej pracy stosujemy również metody słowne:

  • Metoda żywego słowa
  • Instrukcje i objaśnienia
  • Sposoby społecznego porozumienia
  • Opowiadania, rozmowy, zagadki

Do kolejnej grupy zaliczamy metody percepcyjne:

  • Metodę przykładu – nauczyciel jako wzór do naśladowania.
  • Metodę pokazu i obserwacji – dzieci mają możliwość oglądania opisywania przedmiotów, zjawisk przyrodniczych lub wykonywania uczą się wykonywania nowej czynności.
  • Metodę udostępniania sztuki poprzez oglądanie obrazów lub innych dzieł sztuki, słuchanie utworów muzycznych, utworów literackich.

Nauczyciele pracujący w „Karmelkowym Zakątku”, aby osiągnąć jak najlepsze efekty w swojej pracy, wykorzystują nowoczesne metody.

1. W zajęciach edukacyjnych:

  • Metoda czynnościowego nauczania matematyki wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej – metoda sprzyja rozwojowi inteligencji operacyjnej dzieci, uodparnia je na sytuacje trudne i rozwija ich umiejętności matematyczne przy wykorzystaniu naturalnych sytuacji życia codziennego.
  • Metoda nauki czytania Ireny Majchrzak (grupy młodsze)– imię dziecka jest słowem otwierającym świat pisma. Słowo – klucz, za pomocą którego dziecko może w sposób dla siebie najłatwiejszy i najbardziej naturalny odkryć strukturę pisma czyli relację między wyrazem napisanym a słowem mówionym i relację brzmieniową między literą a fonemem.
  • Metoda symultaniczno-sekwencyjna (pięciolatki i sześciolatki) –nauka czytania sylabami J.Cieszyńskiej.
  • Metoda Paula Dennisona – Kinezjologia edukacyjna – opiera się na założeniu, iż uczenie się nie jest procesem odbywającym się wyłącznie w mózgu. Psychika i ciało powinny funkcjonować harmonijnie. Dzieci wykonują ćwiczenia (Gimnastyka Mózgu) by wzbogacić odpowiednie partie mózgu o nowe połączenia nerwowe, pobudzają do działania obie półkule jednocześnie. Gimnastyka Mózgu zapewnia powodzenie
    w uczeniu się, ułatwia komunikowanie, uczy koncentracji na wykonywanej czynności, stymuluje do aktywności, rozwija twórcze myślenie.
  • Pedagogika zabawy „Klanza”– metoda pracy z grupą , angażuje emocjonalnie uczestników , pobudza do twórczego działania , inspiruje do maksymalnego wykorzystywania swoich możliwości , a jednocześnie jest źródłem radości i satysfakcji .
  • Zabawy badawcze, doświadczania, obserwacje przyrodnicze

2. W zajęciach muzyczno-ruchowych

  • Metoda K.Orffa – jego zdaniem muzyka wywodzi się z mowy, ruchu i gestu. Według K. Orffa wykorzystane i przetworzone na język muzyczny powinno być to, co dziecku najbliższe: słowo, gest, ruch, otoczenie. Wykorzystujemy grę na instrumentach, ruch przy muzyce, tworzenie muzyki.
  • Metoda E.J. Dalcroze`a – metoda polega na wyjściu od muzyki (wysłuchanej piosenki, improwizacji muzycznej) do wiedzy o muzyce. Głównym zadaniem jest poszukanie drogi do muzyki poprzez różnego rodzaju działania twórcze, ćwiczenia słuchowe, głosowe, ruchowe, słuchowo-głosowo-ruchowe.
  • Metoda Dobrego Startu – najważniejszym elementem tej metody są zajęcia ruchowo – słuchowo – wzrokowe, w czasie których dzieci w rytm melodii rysują różne znaki graficzne.
  • Metoda aktywnego słuchania muzyki klasycznej wg B.Strauss – dzieci słuchają muzyki klasycznej i w tym czasie wykonują proste ruchy rytmiczne siedząc lub proste ruchy taneczne proponowane przez nauczyciela. W przypadku dzieci młodszych są to proste ruchy ilustracyjne, krótkie opowiadania związane z każdym utworem muzycznym.
  • Technika relaksacyjna – wpływa na kształtowanie pozytywnych emocji wśród dzieci. Polega na słuchaniu krótkich utworów lub fragmentów odpowiednio dobranej muzyki artystycznej, poważnej. Muzyka relaksacyjna ma bardzo duży wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie.

3. W zajęciach sportowych

  • Metoda opowieści ruchowej.
  • Gimnastyka twórcza R. Labana – ćwiczenia gimnastyczne powinny mieć formę zadań otwartych, które zapewniają swobodę i możliwość decydowania o sposobie wykonywania ruchu, a tym samym wyrażania swojej indywidualności. każdy ćwiczący wykonuje zadania ruchowe na swój sposób (bez pokazu).
  • Elementy metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – ćwiczenia mające za zadanie doprowadzić do poznania własnego ciała, wyodrębnienia własnej tożsamości. Wiele ćwiczeń wykonywanych jest z partnerem. Mają on na celu wytworzenie wzajemnego zaufania, zrozumienie, a także nauczenia współpracy.
  • Gimnastyka rytmiczna Rytmy – R. Przyborowska-Wynimko – ćwiczenia ruchowe wyzwalają naturalne formy ruchu. Zabawy na przemian wzmacniają i osłabiają ekspresję ruchową. ruch wykonywany jest zgodnie z zasadami ekonomii wysiłku. Eliminuje niepotrzebne napięcia mięśniowe u dzieci. Do opracowanych ćwiczeń gimnastycznych powstała muzyka nagrana na kasetę „ RYTMY”.
  • Gimnastyka rytmiczna – i M. Kniessów – w metodzie tej liczy się dobre samopoczucie, przyjemne przeżycia i radość ruchu. Następuje stapianie się muzyki i rytmicznych ruchów. W ćwiczeniach jest dużo improwizacji, indywidualnej interpretacji muzyki, rytmu i sposobów użycia przyboru: dużo elastyczności, płynności i swobody ruchu.
  • Elementy Kinezjologii Edukacyjnej.
  • Gimnastyka z nietypowymi przyborami – dzieci ćwiczą np. z plastikowymi butelkami, gazetami, wstążkami itp.

4. W nauczaniu języka angielskiego:

  • Metoda Reagowania Całym Ciałem – opiera się na rozumieniu i wykonywaniu instrukcji nauczyciela. Sprawdzianem zrozumienia poleceń nauczyciela jest wykonanie czynności. Jest to skuteczna metoda nauczania dzieci, dzięki zaangażowaniu ich w zajęcia ruchowe, motywowaniu do uważnego słuchania oraz respektowaniu ich prawa do okresu ciszy.
  • Metoda komunikacyjna – na stworzeniu luki informacyjnej (information gap) i zasadzie celowego działania. Aby zaspokoić swoją ciekawość i zdobyć potrzebną informację, uczniowie przekazują sobie nawzajem brakujące elementy całości. Komunikacja jest ważniejsza niż poprawność wypowiedzi.
  • Metoda audiolingwalna – główny nacisk kładzie na poprawne powtarzanie słów i fraz językowych za wzorem (nagraniem lub nauczycielem) chórem i/lub indywidualnie. Korekta błędów następuje natychmiast po zakończeniu ćwiczenia.
  • Metoda audiowizualna – wykorzystuje dźwięk (nagranie) w połączeniu z ilustracją. Jest bardziej atrakcyjna dla dzieci dzięki wykorzystaniu różnych bodźców.
  • Metoda projektów – nadrzędnym celem tej metody jest utrwalanie i zastosowanie wcześniej poznanych słów i struktur. Ponadto nie można pominąć korzyści poznawczych i społeczno emocjonalnych wynikających z zastosowania pracy projektowej.

Wychowawcy:
Lucyna Chmiołek
Aleksandra Juszczak

Pomoc wychowawcy:
Marzena Kozubińska

Opłaty

WYŻYWIENIE (całodzienne, 4 posiłki)
  • Dieta niestandardowa 21 zł
  • Dieta wyznaniowa 21 zł
  • Dieta standardowa 19 zł
WYPRAWKA / RADA RODZICÓW na rok 2023/2024:

• 300 zł

ZNIŻKI:

• rodzeństwo Dziecka uczęszczającego do Przedszkola „Karmelkowy Zakątek”,
• rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny.

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe w ramach podstawy programowej (bezpłatne):
  • wychowanie fizyczne
  • religia
  • język angielski
  • rytmika
Zajęcia dodatkowe FAMILY PROJECT (zajęcia płatne, dobrowolne):
  • język angielski
  • taekwondo
  • zwinne dzieciaki
  • taniec
  • balet
  • mały inżynier
  • sensoryczny kuferek
  • LEGO education
  • warsztaty 1x w miesiącu (np. warsztaty podróżniczo-przyrodnicze, teatrzyk, warsztaty chemiczne, dogoterapia)
  • zumba

więcej informacji na www.family-project.pl